Rysujemy

Dla każdego kto lubi rysować.

Ogłoszenie

W dziale Strona i Forum pojawił się zaktualizowany regulamin, zapraszam do zapoznania się z nim

#1 2011-06-02 16:29:01

Joa

Zmora

Zarejestrowany: 2009-02-09
Posty: 2991

Artysta a rzemieślnik.

Kogo uważacie w sztuce, w rysunku za artystę, kogoś wielkiego w tym co robi, a kogo za rzemieślnika? Gdy mówimy o kimś kto rysuje, by zarobić lub wzbudzić zazdrość, chcąc zrobić coś idealnie, jest perfekcjonistą nie po to, aby czerpać z tego satysfakcję ale by czuć się lepszym czy uważacie, że określenie "rzemieślnik" dla osoby, która sama siebie nazywa artystą, nie jest negatywnym określeniem, a znaczy to samo co artysta?

Jaki macie do tego stosunek? Dyskutujcie.

Offline

 

#2 2011-06-02 16:34:36

 Sky

trochę ćmok

Skąd: WrocLove
Zarejestrowany: 2009-07-25
Posty: 3305
WWW

Re: Artysta a rzemieślnik.

Rzemieślnik to takie ktoś, który tworzy dla mas to, co masie się podoba i czerpie z tego zyski. Np takie kserokopiarki na rynkach czy we własnych domach, którzy tylko potrafią odwzorować coś ze zdjęć. To się ludziom podoba, za to dostają pieniądze, to to robią. To wg mnie są rzemieślnicy. Bo gdzie tu ekspresja? Jakiś temat czy sens?

Natomiast nie dziwi mnie, że tak to wygląda. Każdy kto chce utrzymać się na sztuce plastycznej ma przed sobą wybór w którymś z momentów życia - robić to, co się podoba i mieć za co żyć, czy ryzykować i iść własna ścieżką, z biedą i niezrozumieniem depczących po piętach? Wielu początkujących artystów próbuje tego pierwszego. Gdy już wyrobią sobie nazwisko, mogą w końcu twórczo się spełnić. Nawet nasrać do puszki, jeżeli mają 'wzięcie'.

Joa, nie zmieniaj tematów bo mnie skołowałaś ;p taki ogólny byłby lepszy, bo można by było poruszać wszystkie tematy w jednym wątku i nie robić bałaganu ;p

Offline

 

#3 2011-06-02 16:39:07

Joa

Zmora

Zarejestrowany: 2009-02-09
Posty: 2991

Re: Artysta a rzemieślnik.

I taki i taki dobry. : DDDDDd

Sky, masz rację, ale ktoś kto ma pasję, prawdziwe hobby w rysunku, malarstwie, ogółem w sztuce - dla nie będzie sie liczyć to, że robi coś co mu się podoba, sprawia przyjemność daje satysfakcję I wtedy może nazwać się sam artystą, nawet gdy ma słaby warsztat lu  nam się jego styl nie podoba.
Rzemieślnik na początku robi coś co sprawia mi przyjemność, bo za chwilę to się stanie rutyną, przymusem, brak tu pasji...

Offline

 

#4 2011-06-02 16:39:27

 Dzina

ijaijaijee ło-o-ooo

4306820
Call me!
Skąd: brzuch mamy :3
Zarejestrowany: 2007-08-08
Posty: 8648
WWW

Re: Artysta a rzemieślnik.

Ja uważam, że lepiej jest jak każde zapytanie będzie miało swój własny watek.  Będzie to wyglądało dużo estetycznej, nawet w przydatku gdy temat się wypali.

Mnie ogólnie intryguje samo stwierdzenie - artysta.
Każdy uważa kogo innego za artystę. Nawet tzw. "rzemieślnik" wśród danej grupy ludzi będzie nazywany artystą, mimo iż nie ma z nim nic wspólnego.
Wszystko zależy od odbiorców, nie można tak z góry określić - ty artysta, a ty nie.

Ostatnio edytowany przez Dzina (2011-06-02 16:39:58)


REKLAMA: Fotografia ślubna Legnica - zapraszam i polecam, Aneta z Ostróżna.

Offline

 

#5 2011-06-02 16:52:44

 Wybawca

diamentowy kapeć

Zarejestrowany: 2009-01-14
Posty: 2386
WWW

Re: Artysta a rzemieślnik.

Artysta, a rzemieślnik... obawiam się, że granica pomiędzy tymi dwoma pojęciami powolutku się zaciera. Artysta tworzy coś NOWEGO, niepowtarzalnego, co zatrzyma człowieka na chwilę nie tylko ze względu na technikę i szczegółowość wykonania, ale ze względu na emocje. Moim zdaniem emocje są najważniejsze w sztuce, jednakże aby je dobrze przekazać, potrzebny jest też warsztat. Dlatego w pewnym sensie rzemieślnik powinien połączyć się z artystą. Jednakże takie typowe rzemieślnictwo, odwzorowywanie każdego szczegółu jak najlepiej, tworzyć ze szczegółowym planem to nie ma jak nazwać artyzmem. Prawdziwy artysta, nigdy nie będzie musiał podpisywać się na swoich obrazach tylko po to, aby rozpoznać czy to jego praca, czy kogo innego. Artysta tworzy coś według własnej koncepcji, nadaje swojej pracy charakter dzięki, któremu zostanie rozpoznany. Jednak, jak już wspominałam, aby wykonać swoje własne pomysły, wizje, koncepcje, urealniać na kartce sny trzeba posiadać warsztat, technikę, którą zdobędziemy mozolnie rysując nożyczki, jabłka, kwadraty i inne rzeczy.


‎- Lady?
- Yes Bird?
- It's cold
- I know
- Bird... I cannot see a thing
- It's all in your mind

Offline

 

#6 2011-06-02 16:57:47

 Sky

trochę ćmok

Skąd: WrocLove
Zarejestrowany: 2009-07-25
Posty: 3305
WWW

Re: Artysta a rzemieślnik.

Joa napisał:

I taki i taki dobry. : DDDDDd

Sky, masz rację, ale ktoś kto ma pasję, prawdziwe hobby w rysunku, malarstwie, ogółem w sztuce - dla nie będzie sie liczyć to, że robi coś co mu się podoba, sprawia przyjemność daje satysfakcję I wtedy może nazwać się sam artystą, nawet gdy ma słaby warsztat lu  nam się jego styl nie podoba.
Rzemieślnik na początku robi coś co sprawia mi przyjemność, bo za chwilę to się stanie rutyną, przymusem, brak tu pasji...

Joa, ale w pewnym momencie życia zrozumiesz, że niestety nie można lecieć tylko na pasji. Sztuką się nie nakarmisz, nie wyleczysz, nie ubierzesz. Chodzi mi o osoby, które chcą się ze 'sztuki' utrzymywać.

Wybawco, ale artysta też może posiadać wybitny warsztat. Rzemieślnik to raczej taka osoba, która tworzy pracę, ale nie dla siebie, tylko dla publiczności by zaspokoić jej upodobania, nie wkładając w pracę nic swojego, żadnych emocji. Nie możemy każdej osoby dziabczącej sobie w szczegółach nazywać rzemieślnikiem.

Ostatnio edytowany przez Sky (2011-06-02 17:00:17)

Offline

 

#7 2011-06-02 17:04:16

 Wybawca

diamentowy kapeć

Zarejestrowany: 2009-01-14
Posty: 2386
WWW

Re: Artysta a rzemieślnik.

Moze wyraziłam się trochę nie jasno. Nie chodziło mi o to, że artysta nie może dziamgać się w szczegółach.

Wybawca napisał:

Jednak, jak już wspominałam, aby wykonać swoje własne pomysły, wizje, koncepcje, urealniać na kartce sny trzeba posiadać warsztat, technikę, którą zdobędziemy mozolnie rysując nożyczki, jabłka, kwadraty i inne rzeczy.


‎- Lady?
- Yes Bird?
- It's cold
- I know
- Bird... I cannot see a thing
- It's all in your mind

Offline

 

#8 2011-06-02 17:05:22

 Dzina

ijaijaijee ło-o-ooo

4306820
Call me!
Skąd: brzuch mamy :3
Zarejestrowany: 2007-08-08
Posty: 8648
WWW

Re: Artysta a rzemieślnik.

Nic swojego?
Więc zakładając, że ktoś kto kocha robić realistyczne portrety (chociażby losowym ludziom na rynku, i to za pieniądze) - kto całego siebie oddaje odwzorowując ludzkie twarze, a i w dodatku zaspokaja potrzeby innych nie może zostać nazwanym artystą, ponieważ nie tworzy nic nowego i oryginalnego?


REKLAMA: Fotografia ślubna Legnica - zapraszam i polecam, Aneta z Ostróżna.

Offline

 

#9 2011-06-02 17:11:04

 Wybawca

diamentowy kapeć

Zarejestrowany: 2009-01-14
Posty: 2386
WWW

Re: Artysta a rzemieślnik.

Dzinooo, portret realistyczny to nie to samo co fotorealizm : >


‎- Lady?
- Yes Bird?
- It's cold
- I know
- Bird... I cannot see a thing
- It's all in your mind

Offline

 

#10 2011-06-02 17:11:38

 Sky

trochę ćmok

Skąd: WrocLove
Zarejestrowany: 2009-07-25
Posty: 3305
WWW

Re: Artysta a rzemieślnik.

no ale wkłada w to emocje - chociażby swoje. mimo tego nie wiem, czy to jest artyzm, czy raczej po prostu praca rzemieślnicza. Dla mnie to drugie. Kocha to - ok. nie neguje, ale wg mnie nie tworzy arcydzieł, nie przekazuje tym nic. Posiadanie talentu i umiejętności nie czyni jeszcze z nas 'artystów'. Do tego trzeba mieć osobowość.

Fotorealizm to co innego. Jeżeli wszystko jest wzięte z wyobraźni i coś soba przedstawia - to może być arcydziełem. Ale realistyczne odwzorowanie konia - bez przesłania ani nic, to już średnio.

Ostatnio edytowany przez Sky (2011-06-02 17:12:48)

Offline

 

#11 2011-06-02 17:17:06

 Wybawca

diamentowy kapeć

Zarejestrowany: 2009-01-14
Posty: 2386
WWW

Re: Artysta a rzemieślnik.

Dokładnie. Artysta musi mieć to coś i to coś przekazywać w obrazach. Coraz bardziej przekonuje się do stwierdzenia, że artystą trzeba się po prostu urodzić.

A poza tym, gdyby tacy portreciści byli by bardziej kreatywni to mogę się założyć, że też mogliby z portretu stworzyć coś nowego.


‎- Lady?
- Yes Bird?
- It's cold
- I know
- Bird... I cannot see a thing
- It's all in your mind

Offline

 

#12 2011-06-02 17:17:26

 Dzina

ijaijaijee ło-o-ooo

4306820
Call me!
Skąd: brzuch mamy :3
Zarejestrowany: 2007-08-08
Posty: 8648
WWW

Re: Artysta a rzemieślnik.

A obrazy chociażby takiego Matejki - malował to co widział, został określony artystą.
Czy to przez to, że malował w ten sposób jako jeden z pierwszych, czy przez to, że malował rzeczy historyczne, czy... przez co?
Jakby ktoś w dzisiejszych czasach tworzył by podobnie jak on, to wg. Waszego założenia byłby zwykłym rzemieślnikiem.


REKLAMA: Fotografia ślubna Legnica - zapraszam i polecam, Aneta z Ostróżna.

Offline

 

#13 2011-06-02 17:33:12

 Wybawca

diamentowy kapeć

Zarejestrowany: 2009-01-14
Posty: 2386
WWW

Re: Artysta a rzemieślnik.

Nie wiem, ale coś mnie się zdaje, że mam trochę inne pojęcie rzemieślnictwa niż Ty. Rzemieślnik zazwyczaj rysuje według określonego planu, określonych reguł. Że ołówek trzymam tak, kropkę robię tak, a nacisk mam taki nie inny. Prace rzemieślników nie różnią się niczym. Artysta to nie tylko surrealista, kubista, futurysta. Mnie się zdaje Dzino, że Ty myślisz, że my tak uważamy.

Jassne, Matejko rysował to co widzi - zwłaszcza 'Bitwę pod Grunwaldem' : D


‎- Lady?
- Yes Bird?
- It's cold
- I know
- Bird... I cannot see a thing
- It's all in your mind

Offline

 

#14 2011-06-02 17:58:15

 Wish69

NZ i ADP

12442293
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-10-25
Posty: 1334

Re: Artysta a rzemieślnik.

Artysta, każdy ma inne pojęcie tego słowa, a wyraz ten jest szargany tak samo jak "kocham cię". Często bez sensu i często z nadużyciem. Dziś każdy jest artystą. Doda jest artystą, Gaga jest artystą, ktoś kto zrobił pisuar w kształcie cycków też jest artystą. Po pierwsze artysta, to zawód, który niektórzy mogą sobie wpisać w rybryczkę z zatrudnieniem. Określenia "rzemieślnik" chyba tam nie uwzględniono, a przynajmniej nie rzemieślnik-malarz.

Ja osobiście za artystę uważam osobę z wizją, a jego prace zazwyczaj pobudzają wyobraźnię, przekazują emocje. Rzemieślnik dobrze robi to co robi. Jeśli ktoś chce portret, idze do rzemieślnika, bo artysta może zrobić z tego portretu coś surrealistycznego i nie do przyjęcia. Szacunek należy się i jednym i drugim, bo jednak ołówek, farby, węgle i tablety, to środki trudne do opanowania, a jeśli ktoś je ujarzmić zdołał, brawa dla niego.

Czy da Vinci był rzemieślnikiem czy artystą? Tak samo Rembrant, albo Michał Anioł.

Zwykłe jabłko można namalować w taki sposób, że z malunku owego wypływać będą całe feerie emocji. Wybawca pisze, że rzemieślnik ma określony plan, że trzyma się go co do każdej pojedynczej kropki. Artysta też może w ten sposób postępować. Bo ten ściśle okreśłony plan może prowadzić do dziełka, które wryje się w dusze oglądających.

Tak czy inaczej artystą nazwiemy człowieka, w którego pracach widać "coś więcej" i nie musi być to niewiadomo jakie udziewnienie jak zakrwawiona ręka napuszonego pawiana, wydobywająca się z lędźwi bezrękiej baletnicy. Nie każdy, kto umie nacisnąć spust aparatu zostanie wielkim fotografem, nie każdy kto wie, jak narysować jabłko, zostanie wielkim artystą.

Można jeszcze poruszyć temat różnych concept artów, bo te łączą ze sobą pojęcia rzemieślnika i artysty. Po pierwsze muszą pokazywać coś nowego, coś kreatywnego, a z drugiej strony muszą być adresowane do mas i szerokiej publiczności. Tak więc jednoznacznie określić tego niesposób.

EDIT: raz jeszcze odwołam się do Tuńczyka i jego prac, bo on najlepiej obrazuje moje wlasne wyobrażenie o rzemieśliku, który po prostu dobrze kopiuje rzeczywistość, nie robiąc nic ponadto.

Ostatnio edytowany przez Wish69 (2011-06-02 18:03:29)

Offline

 

#15 2011-06-02 18:08:47

 Serafina

..ze spalonego teatru

Zarejestrowany: 2010-05-09
Posty: 2262

Re: Artysta a rzemieślnik.

W teatrze jest podobny dylemat - czy aktor to artysta czy rzemieślnik?
Rzemieślnikami są lutnicy, szewcy, stolarze, szklarze. Aby się za bardzo w temacie nie babrać i nie doprawiać o ideologie rzeczy prostych powiedziałabym po prostu tak:
Ludzie obcujący ze sztuką to artyści, a ludzi podporządkowanych rzeczywistości bez wahania możemy nazwać rzemieślnikami.


I was a bit mental.


tumblr.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Cherry Log hotels-world Villa MiLouMa Koi Resort Saint Kitts, Curio Collection by Hilton villa de standing