Rysujemy

Dla każdego kto lubi rysować.

Ogłoszenie

W dziale Strona i Forum pojawił się zaktualizowany regulamin, zapraszam do zapoznania się z nim

#1 2010-10-21 22:07:45

 Serafina

..ze spalonego teatru

Zarejestrowany: 2010-05-09
Posty: 2262

Ballady, czyli poezja epicka także formą sztuki jest!

Od zawsze byłam pewna tego, iż nie potrafię pisać wierszy. Wychodziły jakieś takie koślawe i stereotypowe.

...Lecz intrygowały mnie w dziełach znanych i lubianych (balladach, chociażby) perfekcyjnie ukazane historie w sylabicznych strofach i pasujących rymach. Chciałam czegoś dokonać... Podobnego, z akcją, dialogami i wierszowanego. A ballady właśnie takie są.
Pół roku temu zainspirowana paroma elementami - klimatem pewnej piosenki, imieniem o szlachetnym brzmieniu oraz duchem poezji - zdecydowałam się zacząć pisać balladę o przygodach pewnej panny w fantastycznej krainie... Dość długi kawałek uzyskałam, ale nie była to cała historia, którą chciałam spisać. Odrzuciłam dalsze pisanie, dochodząc do wniozku, iż nic mi po tym.
Z niedosytu wyrażenia całej akcji streściłam ją w opowiadaniu, ale reszta wciąż i wciąż kołatała w mojej głowie.
Aż nagle...
Od początku tego tygodnia skupiłam się w szkole na "Królu Olszyn" Goethego. Natchnęło mnie także na moją niedoszłą balladę i zaczęłam ją kontynuować.
Racja... odkryłam w sobie dar "jak skonstruować coś sensownego". Jeżeli spodoba się polonistom, albo jury na jakimś konkursie, byłabym usatysfakcjonowana.
Niestety fragmentu "ballady" owej nie udzielę, gdyż jest ona jak na razie bardzo trochę ściśle tajna i nie ujrzy ona jeszcze długo światła dziennego w tym złowrogim światku... Jest dosyć niedorzeczna, i szmat czasu zajmie jeszcze końcowe jej skorygowanie. A owe szlachetne imię to Lidia.

A jakie są Wasze doświadczenia z poezją w ogóle? Interesujecie się, piszecie, analizujecie, przewierca Was? : )


I was a bit mental.


tumblr.

Offline

 

#2 2010-12-09 22:43:13

 Blanka

Wojowniczy Żółw Ninja

Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2010-01-06
Posty: 1827
WWW

Re: Ballady, czyli poezja epicka także formą sztuki jest!

Lubię czytać i analizować wiersze. Uwielbiałam to robić z moją polonistką, która ubierała wszystko w naprawdę piękne słowa.
Czasem na lekcjach piszę spontaniczne wiersze, które mniej więcej co dwa wersy charakteryzują się jakąś nagłą i niewytłumaczalnym zwrotem akcji, np. o mikołaju, który dawał dzieciom prezenty, następnie wrzucał je do wora i sprzedawał na czarnym rynku muminkom. Albo o psie, który umarł, nagle ożył i umarł na zawał.
Nie tworzę nic ambitniejszego.

Offline

 

#3 2010-12-09 22:55:45

 Dzina

ijaijaijee ło-o-ooo

4306820
Call me!
Skąd: brzuch mamy :3
Zarejestrowany: 2007-08-08
Posty: 8648
WWW

Re: Ballady, czyli poezja epicka także formą sztuki jest!

Lubię utwory muzyczne określane mianem ballad. Wprawiają w miły, melancholijny nastrój.
Z poezją moja osoba ma niewiele wspólnego. Nigdy nie byłam dobra w analizowaniu wierszy.


REKLAMA: Fotografia ślubna Legnica - zapraszam i polecam, Aneta z Ostróżna.

Offline

 

#4 2010-12-09 22:58:46

Joa

Zmora

Zarejestrowany: 2009-02-09
Posty: 2991

Re: Ballady, czyli poezja epicka także formą sztuki jest!

Ja lubię czytać wiersze, analizować je, ale analizowanie na lekcjach moim zdaniem jest bezsensowne. Nauczyciele i autorzy podręczników narzucają uczniom swój tok myślenia.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
ts2 satellite military vhs