Rysujemy

Dla każdego kto lubi rysować.

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie

W dziale Strona i Forum pojawił się zaktualizowany regulamin, zapraszam do zapoznania się z nim

#1 2012-04-27 21:40:31

 Engordia

wio myszata!

Skąd: się biorą dzieci?
Zarejestrowany: 2010-01-03
Posty: 1828

Pędzle

Chciałam bym aby był tu temat z pędzelkami, bo nie mogę owego znaleźć, a sama mam sporo pytań. Jak by ktoś potrafił na niektóre odpowiedzieć... wniebowzięcie.

Nowe pędzelki - i dla niektórych pojawia się problem. Włosie mają usztywnione, i nie wiadomo czy powinno się to zmyć całkiem, czy jednak lepiej pozwolić aby w wodzie rozmiękły nieco i takimi malować? Z reguły pędzelek powinien być twardszy i takimi powinno się posługiwać, jednak zupełnym kamieniem po papierze się nie maluje tylko robi dziury. Dodatkowo po jakimś czasie pędzelki jednak mięknął i zaczynają łysieć, albo gubić włosie podczas malowania (czego po prostu nienawidzę).

Jak poprawnie przygotować nowe pędzelki do pierwszego malowania? Czy w ogóle trzeba to robić?
Czy jest jakiś sposób na usztywnienie ich, zamiast kupować nowych?
Są różne firmy pędzli, i zauważyłam że są też różne do różnych farb. Jakieś propozycje lub wypróbowane egzemplarze?
W jaki sposób najlepiej czyścić pędzelki? Używając wody destylowanej czy płynu do dezynfekcji (dla pędzelków)?
Na początek koniecznie trzeba zakupić pędzel płaski i okrągły. Jeśli nie kojarzymy firmy, można jakoś rozpoznać czy to dobry sprzęt czy jednak bubel na kiju?


''Zaufanie... jest jak kartka papieru... raz zgniecione nigdy-nie będzie-takie-samo...''

''Nic nie poradzę na to, że nikt nie kupuje moich obrazów.
Przyjdzie jednak czas kiedy ludzie zrozumieją,
że ich wartość przekracza cenę jaką dałem za farby.'' - Vincent Van Gogh

Offline

 

#2 2012-04-28 12:32:45

 Sky

trochę ćmok

Skąd: WrocLove
Zarejestrowany: 2009-07-25
Posty: 3305
WWW

Re: Pędzle

Podstawowe pytanie - jakimi farbami chcesz malować. Do każdej techniki potrzebne są inne narzędzia.

Offline

 

#3 2012-04-28 13:15:15

 Engordia

wio myszata!

Skąd: się biorą dzieci?
Zarejestrowany: 2010-01-03
Posty: 1828

Re: Pędzle

Akwarele, akryle i farby olejne. Mam te rodzaje farb i zdecydowanie odpowiadają mi pierwsze i ostatnie - głownie też o te pytam.
Mam też farby temperowe, ale na razie leżą sobie w szafie.


''Zaufanie... jest jak kartka papieru... raz zgniecione nigdy-nie będzie-takie-samo...''

''Nic nie poradzę na to, że nikt nie kupuje moich obrazów.
Przyjdzie jednak czas kiedy ludzie zrozumieją,
że ich wartość przekracza cenę jaką dałem za farby.'' - Vincent Van Gogh

Offline

 

#4 2012-04-28 15:02:54

 Sky

trochę ćmok

Skąd: WrocLove
Zarejestrowany: 2009-07-25
Posty: 3305
WWW

Re: Pędzle

Do każdego z tych rodzajów farb powinnaś mieć osobny zestaw pędzli.

Do olejnych kupuj naturalne, szczecinowe, płaskie pędzle. Np. z białym włosem kozim. Włosie nie może być miękkie, bo te farby są gęste, powinno być sztywne i twarde.
Do akwareli nabazgrałam tutaj o pędzlach: http://rysujemy.blog.onet.pl/Akwarele,2,ID422823612,n
Pasują do nich pędzle naturalne, z miękkiego włosia, jak wiewiórka, która chłonie wodę. Jak chcesz lekko sztywniejsze, do szczegółów i malowania metodą na sucho, to wybierz sobola i czerwoną kunę. Ja polecam syntetyki, bo są trwalsze, nie gubią włosia i zachowują kształt. Każdy syntetyk jest dobry, tylko zwracaj uwagę na kształt, żeby był ładnie zakończone.

Co do akryli, to tutaj jest samowolka, ale pędzle nie mogą być za miękkie(jak przy akwareli), chyba, że malujesz laserunkowo. Najlepsze są syntetyki, płaskie, okrągłe, języczkowe, jak chcesz grubszą fakturę to wybierz pędzle jak do olejnych, czyli płaskie, ze szczeciną. Nie inwestuj w bardzo drogie pędzle, wybieraj te tańsze, ale nadal o dobrym kształcie, bo akryle tak czy siak niszczą pędzle.

Do temper polecali zawsze sztywne włosie, jak przy olejach, może być i okrągłe, i płaskie.

Co do twojego pytania o sztywność pędzli na początku zakupu. To tylko klej zabezpieczający przed mechanicznymi uszkodzeniami, więc tak czy siak on się zmyje i pędzel będzie miększy, bzdurą jest kupno nowych pędzli jak ten przestanie być sztywny od kleju. Jeżeli chcesz pędzel tak czy siak twardszy podczas całego jego żywota, celuj w twardsze włosia. Jak kupujesz pędzel z włosiem miękkim, przeznaczonym do akwareli, nie dziw się, że po zmyciu kleju jest miękki, bo on taki ma być. To są jego prawidłowe właściwości.

Twoim ogólnym problemem jest kupowanie pędzli słabych jakościowo i nieodpowiedniego typu do konkretnych farb, stąd te pytania i problemy.
Nie da się usztywnić na nowo pędzla, bo po co. Tak jak pisałam wcześniej, chcesz twardsze, kupuj te ze sztywniejszym włosiem. Tak samo stwierdzenie, że powinno się malować twardszym pędzlem - bzdura, wszystko zależy od używanych farb, do akwareli włosie powinno być np mięciutkie.

Pędzle nie wymagają przygotowania, wypłucz je, pozbądź się kleju, jeżeli mają i już.

Co do czyszczenia pędzli, to też zależy od farb. Jeżeli malujesz akwarelą, wystarczy woda. Jeżeli akrylem, pędzel musi być stale wilgotny, żeby nie zasechł, a potem trzeba go dokładnie wymyć wodą z mydłem. Jeżeli olejne, na bieżąco myje się pędzle olejem lub terpentyną(zależy od tego, jakiego rozpuszczalnika używasz, czy rozcieńczasz olejem, czy terpentyną).

O rodzajach ci napisałam, jeżeli zaś chodzi o firmy to np niedrogie i dobre są Renesansy, Kolibri, no name z Empiku. Droższe i dobre to Kozłowski, Winsor&Newton.

Jak rozpoznać dobry pędzel nieznanej firmy - po włosiu. Syntetyki powinny być równe, włosie proste, nie pogięte, nie sklejone, powinny układać się w czubek bez dziwnych roztapierzań na końcu. Jeżeli pędzel jest potraktowany zbyt dużą ilością kleju, to jest marnej jakości, tak często producenci ukrywają ich kształt.
Co do naturalnych, to też patrz na włosie, czy jest jednakowe, równo przycięte, gęste, włoski są ułożone w jedną stronę. Obmacaj. I tyle.

Offline

 

#5 2012-04-30 15:44:56

 Engordia

wio myszata!

Skąd: się biorą dzieci?
Zarejestrowany: 2010-01-03
Posty: 1828

Re: Pędzle

Teraz widzę że miałam spory debet na wiedzy o tym.
Niestety, tak, miałam złe pędzelki, jakieś buble ze zwykłych sklepów. Trzeba będzie przejechać się do fokusa, do empika i poszperać za jakimiś perełkami. Za jeszcze jeden zakup online ojciec mnie chyba wydziedziczy
^^" A co najlepsze, najwięcej przyjemności sprawia mi wydawanie kasy właśnie na przedmioty do rysowania :D

Jeśli chodzi o pędzelki do akwareli, pojawiał się tylko jeden stosunkowy problem - jego włosie było źle przycięte i końcówka pędzla brzydko się rozczapierzała, przez co nie mogłam zrobić jakiejkolwiek cienkiej linii, myślałam, że ja robię coś źle ;x
Jeśli chodzi o pędzelek vs. akryle - zniszczyłam pędzle, farba tak się zaschła, że pędzelki po prostu wyrzuciłam, bo nie mogłam ich w ogóle doczyścić. Druga próba wyszła lepiej.

Sky napisał:

Obmacaj. I tyle.

Będę molestować


''Zaufanie... jest jak kartka papieru... raz zgniecione nigdy-nie będzie-takie-samo...''

''Nic nie poradzę na to, że nikt nie kupuje moich obrazów.
Przyjdzie jednak czas kiedy ludzie zrozumieją,
że ich wartość przekracza cenę jaką dałem za farby.'' - Vincent Van Gogh

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
rysujemy.pun.pl