Rysujemy

Dla każdego kto lubi rysować.

Ogłoszenie

W dziale Strona i Forum pojawił się zaktualizowany regulamin, zapraszam do zapoznania się z nim

#1 2011-11-03 20:56:22

 Sky

trochę ćmok

Skąd: WrocLove
Zarejestrowany: 2009-07-25
Posty: 3305
WWW

ASP Wrocław

W związku z prośbą Wybawcy, zasięgnęłam dziś wiedzy u mego kolegi, który startował w tym roku na tą uczelnię. Opiszę warunki rekrutacji na kierunek GRAFIKA, chociaż pewnie jakieś uniwersalne rady przydadzą się na każdy. Wątek czysto informacyjny - możecie dopisywać swoje spostrzeżenia, może info o innych uczelniach ze sprawdzonych źródeł - powstanie wtedy wątek o artystycznych uczelniach wyższych ogółem - ASP, nie ASP, jakiś PMFGH itp.

Więc, rekrutacja na grafikę. Składa się ona z trzech egzaminów. Rady będą z typu tych przekazywanych przez studenckie usta, nie typu rysuj tak albo siak - raczej takie szczegóły, na które warto zwrócić uwagę.

EGZAMINY

I. Malarstwo.
   1. Nie przestawiaj sztalug! Podczas egzaminu wchodzi się na salę z ustawionymi sztalugami. Kto pierwszy ten lepszy, zajmujemy miejsca wyznaczone przez sztalugi, każda ustawiona tak, by widzieć kompozycję. Zajmujemy grzecznie miejsca i nie szuramy, bo podpadniemy jury :D
   2. Materiały. Ogólnie farby, najczęściej akryle, chociaż wymiatacze malowali też olejami. Malujemy na kartonie, desce lub płótnie.
   3. Obiekt? Spora martwa natura. Dużo elementów. Ale kolega mówi, że nie trzeba skupiać się na idealnym odwzorowaniu perspektywy czy proporcji. Można też zgarnąć sporo punktów za twórczą 'interpretacje', czyli zmieszanie tego z nutą abstrakcjonizmu, własnego stylu, byle było ciekawie. Jakaś laska z malarstwa tak robiła i bez problemu przeszła.


Dwa pierwsze egzaminy na B1.


II. Model
   1. Rysunek ołówkiem i węglem. Z materiałów przyda się też fiksatywa, żeby zabezpieczyć pracę po skończonej robocie. Polecana też biała i czarna farba. Czemu, zaraz powiem.
   2. Kontrasty. Podobno oceniający lubią kontrasty, jak najciemniejsze rysunki, wszędzie ołówek bez pustych miejsc. Dlatego farba może się przydać. I nie dziubdziamy maleńkim szrafem, ale robimy krechy. Tak jak w ćwiczeniu, szrafujemy na sztaludze bez opierania się ręką o papier.

III. Egzamin specjalistyczny, składa się z dwóch tematów:

a) ilustracja do wylosowanego tematu. Kumpel wylosował ilustrację do ulubionej piosenki. Takie ecie pecie, na A3.
b) to już bardziej na myślenie i nadinterpretacje oraz dorobienie ideologii. Trzeba wykonać projekt grafiki, temat to był Marzenia kobiet, mężczyzn i dziecka. Tu musimy już omówić pracę przed jury i obronić się tematem.

Techniki dowolne, dużo materiałów, przydatne zrobienie sobie telefonem zdjęć jakiś grafik dla 'inspiracji' :P



TECZKA

no cóż, teczka to już osobna sprawa. Masz chwilę na zajęcie sali i zainteresowanie sobą egzaminatorów. Sala ok 4x3 metry, najlepiej zawalić całą pracami. To ściema, że trzeba mieć ileś malarstwa, ileś grafik itp. Przynosisz WSZYSTKO. Szkicowniki, architekturę, martwą. Wszystko. Jak masz mniejsze formaty, to najlepiej nakleić je na brystol B1. Polecam pokazać, że potrafisz rysować modela i martwą. Nie poleca się digitalu, nie lubią tego.

Wygląda to tak, że jedna osoba wchodzi, pokazuje. Po tym wchodzisz ty, pomagasz złożyć pracę i szybko rozkładasz swoje. I tak dalej.

MATURA

Ściema, wystarczy mieć zdaną podstawową :D Nikt nie patrzył, czy masz zdaną historię sztuki, mniej pytań też nie było.


Pytajcie, jeżeli macie wątpliwości, może o czymś zapomniałam. Tak to wyglądało w tym roku, kolega niestety się nie dostał, był drugi 'pod kreską', czyli mało brakowało.

Ostatnio edytowany przez Sky (2011-11-03 20:57:12)

Offline

 

#2 2011-11-03 21:53:53

 Wybawca

diamentowy kapeć

Zarejestrowany: 2009-01-14
Posty: 2386
WWW

Re: ASP Wrocław

łooł, dziękuję!

A to można normalnie podczas egzaminu wyciągnąć telefon, aby oblookać inspirację? A mówił coś, o poziomie innych zdających? Wysoki, czy taki średni? Czy było dużo osób przystępujących do egzaminu? Czy na prezentowaniu teczki pierniczyć bez umiaru, czy wystarczy parę zdań? Pewnie zdam jeszcze troszkę pytań, mam już trochę stare informacje, bo ludzie, których pytałam zdawali na ASP jakieś 6-7 lat temu.


‎- Lady?
- Yes Bird?
- It's cold
- I know
- Bird... I cannot see a thing
- It's all in your mind

Offline

 

#3 2011-11-03 22:12:52

 Sky

trochę ćmok

Skąd: WrocLove
Zarejestrowany: 2009-07-25
Posty: 3305
WWW

Re: ASP Wrocław

Z tymi telefonami jest tak, że pierwsza godzina egzaminu jest stresująca, ale potem pilnujący wychodzą itp... więc można sobie dyskretnie zaglądnąć :D Co do poziomu, to różnie. On mówił, że poziom był nawet spory, ale nic dziwnego, skoro zdawały też osoby, które na ASP studiują już jeden kierunek i idą na drugi... Jak laska z malarstwa. Jednak w większości są też osoby słabe, dużo też osób które się dostaje, mają te prace kiepskie, sama widziałam jednego mojego kolegi, który na malarstwo się dostał. Nie powala. Są i dobrzy, są i słabi.

Co do reszty, zapytam się jutro, bo też akurat idę do pracy, tylko sobie zapiszę

Offline

 

#4 2013-02-19 17:12:24

Raysha

Rysownik

Zarejestrowany: 2013-02-19
Posty: 2

Re: ASP Wrocław

Jestem tegoroczną maturzystką. Mój plan po maturze to zrobić rok przerwy, aby zrealizować teczkę prac, gdyż ze względów zdrowotnych nie byłam w stanie pogodzić naukę i realizowanie teczki.
Chciałabym jednakże zasięgnąć rady, opinii na temat ASP we Wrocławiu. Planuje się tam na pewno przeprowadzić. Interesuje mnie Projektowanie Graficzne. W związku z tym z chęcią się dowiem, czy:
1) Na Projektowaniu Graficznym w teczce bardziej jest cenione posiadanie prac graficznych od tradycyjnego rysunku?
2) Czy przychylnie patrzy się, gdy ma się maturę z historii sztuki, czy lepiej się skupić stricte na teczce?
3) Oprócz tradycyjnego rysunku, malarstwa, są zajęcia na komputerach? Jakieś projekty?
4) Czy przesiew studentów w trakcie rekrutacji jest bardzo rygorystyczny? Czy powinnam przygotować się na plan B w razie, gdybym nie dostała się za pierwszym razem?
5) Jak wygląda taka edukacja na ASP? Jaka jest atmosfera? Czy żałujecie, że tam chodzicie, czy raczej jesteście zadowoleni?
6) Szanse na to by pracować w branży Graficznej po takich studiach są? Chodzi mi o to bardziej, czy są organizowane jakieś kluby studenckie, staże, cokolwiek, gdzie bym się mogła pokręcić poza zajęciami aby mnie dostrzeżono? Bo wiem, że się liczy doświadczenie i póki się sama nie pokręcę to przyszli pracodawcy nie będą mi stać po oknem krzycząc, że chcą mnie zatrudnić
7) Co jeszcze powinnam wiedzieć?

Offline

 

#5 2013-02-19 18:16:01

 Sky

trochę ćmok

Skąd: WrocLove
Zarejestrowany: 2009-07-25
Posty: 3305
WWW

Re: ASP Wrocław

Na ASP średnio popierają wszelkie komputerowe techniki. Więc trzeba się skupić na rysunku tradycyjnym, malarstwie, grafice warsztatowej. Oni nie ogarniają komputerów :D
Skupić się na teczce.
Nie wiem, czy grafika i projektowanie graficzne to to samo, ale jedyne zajęcia na komputerach są na technologi informacyjnej... zapytam dzisiaj kolegi, ale patrz dwa punkty wyżej - kompy to czarna magia.
Przesiew jest na prawdę spory, można zajebiście rysować, ale trzeba być też oryginalnym. Bardzo dużo osób odpada, wiele próbuje po parę lat, więc plan B na pewno nie zaszkodzi.
Szanse na zatrudnienie... Tak, ale najwięcej zależy od własnego rozwoju, ASP nie przygotuje Cię do pracy np jako Webdesigner.

Offline

 

#6 2013-02-20 11:52:20

Raysha

Rysownik

Zarejestrowany: 2013-02-19
Posty: 2

Re: ASP Wrocław

Sky napisał:

Na ASP średnio popierają wszelkie komputerowe techniki. Więc trzeba się skupić na rysunku tradycyjnym, malarstwie, grafice warsztatowej. Oni nie ogarniają komputerów :D
Skupić się na teczce.
Nie wiem, czy grafika i projektowanie graficzne to to samo, ale jedyne zajęcia na komputerach są na technologi informacyjnej... zapytam dzisiaj kolegi, ale patrz dwa punkty wyżej - kompy to czarna magia.
Przesiew jest na prawdę spory, można zajebiście rysować, ale trzeba być też oryginalnym. Bardzo dużo osób odpada, wiele próbuje po parę lat, więc plan B na pewno nie zaszkodzi.
Szanse na zatrudnienie... Tak, ale najwięcej zależy od własnego rozwoju, ASP nie przygotuje Cię do pracy np jako Webdesigner.

Z tego co wyłapałam to projektowanie graficzne i grafika to to samo.
W każdym razie mam w zanadrzu plan B a liczę, że moja kreatywność też mi pomoże.
A na ASP planuje iść właściwie dla warsztatu.

Dziękuje za odzew! Dużo mi to pomogło!

Offline

 

#7 2013-03-02 13:58:00

 dijayassa

Rysownik

Zarejestrowany: 2013-03-02
Posty: 2

Re: ASP Wrocław

Mam co do ASP takie pytanko. Jestem sobie w klasie 2 gim, wierzę w siebie i jedną z rzeczy , które robię najlepiej jest rysowanie. Chcę sobie pójść na ASP (najlepiej na malarstwo :DDDD*). No i rozmawiałam z paroma osobami, które jakoś specjalnie się chyba nie znają, ale mówią, że po plastyku, w sensie liceum plastycznym nie chcą specjalnie przyjmować na ASP. No i pytanie, czy to prawda itd itd.... :D


*no i oczywiście mam jeszcze parę pomysłów, bo słyszałam, że się trudno dostać :D (trudno tego nie usłyszeć:DDDDD)


NO DOBRA, ZNALAZŁAM JUŻ >>WSZYSTKO<<* W "SZKOŁACH PLASTYCZNYCH", :DDDD
* :DDD

Ostatnio edytowany przez dijayassa (2013-03-02 14:10:10)

Offline

 

#8 2013-03-02 21:59:21

 malgosia

Rysownik

Zarejestrowany: 2010-10-30
Posty: 29
WWW

Re: ASP Wrocław

Masz jeszcze trochę czasu.
Nie ma na to ŻADNEJ REGUŁY. I nigdy nie słuchaj ludzi, którzy mówią: po plastyku trudniej/łatwiej. Wszystko zależy od Ciebie.
Ja nie chodziłam do plastyka i się dostałam, ale na roku mam peełno ludzi po plastyku i bynajmniej liceum plastyczne nie utrudniło im drogi do asp. (wręcz przeciwnie)

Offline

 

#9 2013-03-02 22:56:04

 Sky

trochę ćmok

Skąd: WrocLove
Zarejestrowany: 2009-07-25
Posty: 3305
WWW

Re: ASP Wrocław

Masz kupę czasu, jak chcesz iść na ASP to nawet zapisz się na jakieś kółko plastyczne i rysuj regularnie, najlepiej z natury.
Ja nie raz słyszałam, że po plastyku JEST ciężej się dostać, bo nauczyciele uczą swojej maniery i ludzie którzy startują na ASP są jak klony, jeżeli chodzi o styl, a na to kładą duży nacisk.
To już zależy od Ciebie, ja bym do plastyka nie szła, lepiej iść do LO, dobrze zdać maturę, mieć wyjście awaryjne. Bo... po plastyku co innego, niż ASP?
(z drugiej strony żałuje trochę, że do plastyka nie poszłam :P)

Offline

 

#10 2013-03-03 12:48:33

 dijayassa

Rysownik

Zarejestrowany: 2013-03-02
Posty: 2

Re: ASP Wrocław

Haha Zauważyłam, że mam jeszcze trochę czasu, ale pora zacząć się zastanawiać nad liceum, więc stąd pytanie ))
A co do rysowania -rysuję, rysuję... )) (i dzięki za przypomnienie, bo miałam sobie znaleźć w internecie jakieś lepsze kółko plastyczne niż to, na które chodzę*.... i o tym zapomniałam )) )
*jak ktoś nie zauważył, tutaj chwaliłam, się, ze jestem taka genialna i przewidująca, że JUŻ chodzę na kółko plastyczne :D

A tak swoją drogą jestem zadziwiona tym forum...na którym nikt mi jeszcze nie powiedział, że jestem głupia czy coś takiego ))

Offline

 

#11 2013-03-03 20:56:59

 malgosia

Rysownik

Zarejestrowany: 2010-10-30
Posty: 29
WWW

Re: ASP Wrocław

Dlaczego ktokolwiek miałby tak powiedzieć? ;o

Co do plastyka: takie liceum daje podstawy, które ZNACZNIE ułatwiają start na asp. Czasami bywa tak, że ludzie dają się jakoś dziwnie zmanierować, ale to żadna reguła, klonów jeszcze nie spotkałam. ;D Ale jeżeli asp nie jest jedynym celem Twego życia XD (ciężko wymagać od człowieka, który jest jeszcze w gimnazjum aby wiedział czym ma się zajmować w przyszłości XD) to zapraszam do liceum ogólnokształcącego. Lubisz rysować? Dodatkowe zajęcia, kursy przygotowawcze- jak najbardziej na tak.

Offline

 

#12 2013-04-22 22:27:28

bestia94

Rysownik

Zarejestrowany: 2013-04-22
Posty: 1

Re: ASP Wrocław

Witam!
w tym roku podejmuję pierwszą próbę dostania się na asp do Wrocławia. Jestem ciekawa jak wygląda egzamin na szkło? na czym się głównie skupić? nie wie ktoś może jakie były tematy w poprzednich latach? nie mam bladego pojęcia czego się spodziewać na tym egzaminie specjalistycznym

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs. Alojamento Alemanha Nakawa Community Campsite Tapalpa https://www.hotelstayfinder.com